Przygotowania do porodu to nie lada wyzwanie. Z jednej strony odliczamy dni do momentu aż w końcu ujrzymy Maluszka, który wypełniał zacną przestrzeń brzuchową pod serduszkiem, z drugiej zaś strony denerwujemy się porodem, nie wiedząc co nas czeka (szczególnie mamy będące w ciąży po raz pierwszy). Ja oczekuję na drugi poród i jestem tak samo podekscytowana jak przy pierwszym oczekiwaniu na córeczkę. Niemniej jednak uważam, że przygotowania do porodu mogą być perfekcyjne u każdej mamy – bez względu na to, czy to jej pierwsza ciąża, druga, czy czwarta. Mam na myśli okres, gdzie  wszystko dzieje się w swoim czasie a poród odbywa się w 9tym miesiącu.

2 []

TORBA BORBA

Pakowanie torby. Ja w poprzedniej jak i w tej ciąży mam przygotowane dwie torby –  oddzielnie dla siebie i dla Maluszka. Czekają sobie w pokoiku Maleństwa – Tatuś musi wiedzieć gdzie – w razie co – proszę o odpowiednie OZNAKOWANIE TORBY :), tak by partner wiedział, co ma wziąć. Dobrze jest wtajemniczyć Tatusia, co i gdzie znajduje się w pokoiku na wypadek gdyby czegoś nagle nam zabrakło, a trzeba byłoby dostarczyć do szpitala. Co dla mamy, co dla Maluszka?

WAŻNE: Przygotujcie na wierzchu ubiór, który partner ma dostarczyć Wam w dniu wyjścia ze szpitala. Nie narażajmy go na niepotrzebne stresy w poszukiwaniu najlepszego ubrania dla świeżo upieczonej Mamy – niech spokojnie zamówi lepiej dla Mamusi piękny bukiet kwiatów na powitanie ekipy w domku 🙂

DLA MAMUSI:

Dokumenty (teczuszka, w której gromadzicie wszystkie wyniki badań, grupę krwi, zdjęcia USG Maluszka, dowód osobisty, itp)

WODA (ja piłam mnóstwo wody niegazowanej – pomaga w ‘produkcji’ mleka)

 Ręcznik/i (najlepiej ciemne)

Kosmetyki ( szampon, mydło, szczoteczka i pasta do zębów, balsam do ciała, krem na pękanie brodawek – polecam MALTAN, antyperspirant, płyn do higieny intymnej)

Szczotka do włosów, gumki, czy inne przyrządy do wiązania włosów – bardzo przydatne!

Podpaski poporodowe,

Wkładki laktacyjne,

Chusteczki jednorazowe,

 UBIÓR :

– Koszulki bawełniane – najlepiej z guzikami odpinanymi po bokach w celu łatwego dostępu do piersi podczas karmienia,

– majtki jednorazowe ( dostępne w aptece lub w sklepach typu Akpol, czy tez inne z artykułami dla bobasów i Mam)

– Kapcie, klapki pod prysznic, ewentualnie suszarka do włosów, szlafrok, ewentualnie skarpetki

– ubiór na wyjście – tak jak pisałam – lepiej niech partner doniesie w późniejszym czasie,

INNOŚCI:

– telefon komórkowy, ładowarka do telefonu,

– talerz, kubek, sztućce,

– przekąski, które lubicie zajadać, ale to zapewne każdy będzie coś donosił podczas wizyt 🙂

– leki (jeśli jakieś przyjmujecie)

Jak dla mnie to najważniejsze rzeczy – niemniej jednak mój mąż nigdy nie zawodzi, wie, co i gdzie znajduje się w domku, więc zawsze będzie gotowy na dostarczenie czegokolwiek 🙂

DLA BOBASA:

  • Ubranka (powinny być wyprane i wyprasowane – ja polecam płyn do prania marki Lovella, ale jest kilka innych produktów tego typu, więc każdy może wybrać stosowny dla niego). Jestem też zwolenniczką wzięcia czegoś więcej niż mniej J Jeśli poród będzie naturalny, zazwyczaj opuszczamy szpital na trzecia dobę, natomiast po cesarskim cięciu możemy spędzić w szpitalu około 1 tygodnia.

– body ( na długi i na krótki rękaw po 3/4sztuki)

– Śpioszki / pajacyki (a mam spakowane chyba 5 lub 6 sztuk)

– Sweterek / bluza

– Pieluszki bawełniane (ja wole bawełniane niż tetrowe, bo SA milsze w dotyku) – ok. 3

– 2 czapeczki

– Skarpetki plus niedrapki – ze względów higienicznych nie obcina się Maluchowi paznokci w szpitalu, dlatego niedrapki mogą Maluszka uchronić od niepotrzebnych zadrapań najczęściej na pysiu.

– Pieluszki (rozmiar 1) – typu Pampers – to na pewno w razie co można donieść 🙂 ja mam pół paczki

– Chusteczki nawilżane do pupci, (ja używam pampers – często można dorwać promo w Rossmann lub w Carrefour)

– Krem do pupy – ja jestem fanką Sudocremu,

– Preparat do pielęgnacji pępuszka – polecam Octenisept

– Nie jestem zwolenniczką smoczka, więc nie polecam.

 1 []IMG_3916 []

IMG_4781 []

Ważne, by w zależności od pory roku przygotować odpowiednie ubranie wierzchnie dla maluszka na wyjście ze szpitala. Pamiętajcie o przyszykowaniu nosidła, bo to w nim wynosimy Maluszka prosto do auta 🙂

Na wyjście na pewno Maluszek musi mieć czapeczkę, body, czy też cieplejszy pajacyk, zimą koniecznie kombinezon. Ja na wierzch mam przygotowaną grubszą bluzę lub kurteczkę, spodnie i kocyk 🙂 Być może ostatecznie podejmę decyzję w zależności jaka pogoda nas zastanie za oknem. Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata – także trzeba być gotowym na każdą okoliczność.

Mam nadzieję, że każda z mam wybrała już szpital, w którym chce rodzić. Wiem, że można nawet chodzić na zajęcia w szkole rodzenia – chodziłam z mężem w pierwszej ciąży. Wydaje mi się, że dobrze jest też wybrać się do szpitala, w którym chcemy rodzić, by położna pokazała nam salę porodową.

Poród to normalna kolej rzeczy – mnóstwo kobiet dało radę, wiec trzeba być pozytywnej myśli, że i my damy radę, choćby nie wiem jak bolało 🙂 Widok nowonarodzonego, długo wyczekiwanego Maleństwa  powoduje, że zapominamy o całym bólu, jaki przeżyłyśmy podczas porodu. Uważam, że miło jest ustalić, czy partner chce towarzyszyć nam podczas porodu – ja bardzo się cieszę, że mój mąż był przy mnie i zapewnił mnie, że będzie przy mnie i tym razem. Trzymam kciuki za Wszystkie przyszłe Mamusie 🙂

6 []

Moja Pola 🙂