PORÓWNIANE DWÓCH BEZLUSTERKOWCÓW ZE STAJNI OLYMPUSA

O przewadze aparatu nad smartfonem w kwestii robienia zdjęć pisaliśmy we wcześniejszym poście, gdzie przedstawiliśmy aparat, który pozwolił nam rozpocząć przygodę z fotografią. |(Post przeczytasz tu). 

Podobnie jak w poprzednim wpisie, również w tym chcielibyśmy zwrócić uwagę na praktyczne właściwości aparatu, które są przydatne dla każdego użytkownika. Próżno szukać tu porównań parametrów technicznych takich jak rozdzielczość matrycy, czy waga korpusu. Pokażemy jednak ciekawe funkcje, które przydadzą się podczas kręcenia filmów i robienia zdjęć.

Od niedawna nasz fotograficzny kącik wzbogacił się o najświeższą odsłonę klasycznego aparatu z warsztatu Olympusa, którym jest PEN E-PL 10. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę i możliwości tego eleganckiego detalisty.

MODNY DODATEK

Patrząc na ten aparat, kiedy spoczywa spokojnie na półce po prostu masz ochotę założyć go na szyję niczym wisiorek. To piękny dodatek, który doskonale pasuje do każdej stylizacji, bez znaczenia, czy wybierasz się na plażę, czy do teatru. Dostępne są 3 warianty kolorystyczne:

czarny

biały

brązowy

My ostatecznie zdecydowaliśmy się na kolor biały, ale przyznaję, że decyzja nie była prosta, a w trakcie realizacji zamówienia zmieniliśmy kolor aparatu z brązowego na biały. Dodatkowym atutem strefy estetycznej całej gamy modeli PEN jest szeroki asortyment modnych dodatków, w które możecie „ubrać” swój aparat.

ROZWIJAJ KREATYWNOŚĆ

Aparat z serii PEN może stać się prawdziwym przyjacielem niejednego amatora fotografii. Posiada wiele funkcji, dzięki którym twoje zdjęcia wyróżnią się na tle innych innych. To wszystko dzięki ciekawym opcjom, jakie oferuje ten niewielki „artysta”.

Spośród dostępnych funkcji możemy skorzystać ze sporej gamy artystycznych filtrów już na etapie robienia zdjęć. Domorośli portreciści docenią możliwość robienia zdjęć w trybie portretowym, gdzie aparat dostosuje za nas wszystkie wartości automatycznie, skupiając się na twarzy. Rodzice na pewno skorzystają z opcji robienia zdjęć w dostępnym trybie „dzieci”, gdzie aparat uchwyci każdy szczegół, nawet w przypadku biegających pociech. Zdjęcie podczas kolacji przy świecach również nie będzie wyzwaniem, gdyż możemy wybrać tryb bezgłośnej migawki, który dopasuje odpowiednio wartości aparatu do panującego oświetlenia i wykona zdjęcie w taki sposób, że nikt w koło się nie zorientuje.

NAGRYWAJ CIEKAWE FILMY

Szczerze przyznaję, że ten mały wariat nieźle nas zaskoczył. O doskonałej stabilizacji pisaliśmy już podczas prezentacji OMD E-M5 Mark III. W bezlusterkowcu PEN PL-10 stabilizacja obrazu jest równie dobra! W praktyce oznacza to, że nawet w bardzo niestabilnych rękach nagrywany obraz jest płynny, a wszelkie drgania są wyeliminowane niemalże całkowicie. To sprawia, że oglądając film nagrany  tym aparatem odnosi się wrażenie, jakbyśmy właśnie oglądali najnowszą produkcję o kinowym formacie.

Po wybraniu pokrętłem opcji „film” aparat zaproponuje nam 4 propozycje nagrywania obrazu:

Nagrywanie standardowego filmu. Tu znajdziemy bardzo ciekawą opcję rozmycia ruchu, którą możemy uruchomić w dowolnym momencie nagrywania.

-Filmu w rozdzielczości 4K

KLIPS -Nagrywanie krótkich klipów, które zostaną złączone i zapisane w postaci filmu. W tym formacie mamy możliwość wyboru długości pojedynczych klipów 1s, 2s, 4s, 8s.

High Speed. Nagrywanie filmów, które będą odtwarzane w zwolnionym tempie, bez zapisu dźwięku.

PODSUMOWUJĄC

Zarówno OMD E-M5 Mark III jak i PEN PL-10 to aparaty, które zadowolą tych, którzy szukają kompromisu między intuicyjną obsługą, jakością wykonywanych zdjęć i filmów oraz przyzwoitą ceną. Obydwa aparaty posiadają funkcję pobierania zdjęć bezpośrednio na telefon  oraz zdalnego robienia zdjęć przez wbudowane połączenie wi-fi.

Aparaty doskonale łączą nowoczesną technologię z tradycyjnym duchem fotografowania. W dodatku serca obu bezlusterkowców zapakowane zostały w stylowe body. Jednym słowem w moim odczuciu E-PL10 idealnie sprawdzi się jako towarzysz każdej wycieczki. Nagramy nim świetne wideo i zrobimy piękne zdjęcia ludzi, architektury i przyrody w trybie auto. Jest mały, poręczny i lekki. EM5 Mark III  zaś zabieram zawsze wtedy, kiedy  wiem, co dokładnie będę fotografował. Mam do dyspozycji całe spektrum ustawień w trybie manualnym i jeżeli tylko dobrze ustawimy trójkąt ekspozycji,  możemy zaskoczyć nie tylko siebie, ale też niejednego profesjonalnego fotografa jakością zrobionego zdjęcia 😉

PEN E-PL10

Dostępne 3 warianty kolorystyczne

Brak wizjera 

Ograniczony kąt odchylenia wyświetlacza

Niskie zużycie baterii

Wbudowana lampa błyskowa

Ciekawe formaty nagrywania filmów

Cena zestawu: 2 999zł*

*Korzystając z kodu, który dla was mamy cena zestawu wynosi: 2549,15 zł KOD DOSTĘPNY NA NASZYCH PROFILACH W INSTASTORIES

OMD E-M5 Mark III

Dostępne 2 warianty kolorystyczne

Dostępny wizjer pozwala na dłuższe działanie naładowanej baterii

Wyświetlacz możemy odchylić, i ustawić w dowolnej pozycji oraz obrócić go wokół własnej osi

Zewnętrzna lampa błyskowa w komplecie

Stosunkowo wysokie zużycie baterii 

Świetna stabilizacja oraz SYNC IS

Wejście mikrofonowe

Uszczelnienia korpusu

Funkcja specjalna HIRES

Zaawansowane funkcje filmowania

Cena zestawu: 6 790zł*

*Korzystając z kodu, który dla was mamy cena zestawu wynosi: 5771,50 zł KOD DOSTĘPNY NA NASZYCH PROFILACH W INSTASTORIES