x34

Wiosna to zdecydowanie czas zmian. Przyroda budzi się do życia, ponury dotąd krajobraz przybiera żywych kolorów, słońce świeci coraz dłużej, a śpiew ptaków od samego rana zachęca nas do wyjścia z domu. Te wszystkie czynniki dodają nam energii do działania i pozwalają otrząsnąć się z zimowego letargu.

To właśnie wiosną siłownie przeżywają oblężenie, a w parkach i lasach pojawiają się amatorzy uprawiania sportu, którzy wykonują ostatnie szlify przed odsłonięciem swoich aparycji w plażowym stroju.

Jeżeli jesteśmy amatorami sportu, którzy chcą zacząć uprawiać aktywność fizyczną by utrzymać organizm w dobrej kondycji stajemy przed dylematem jaki ubiór sprawdzi się najlepiej. 

x33

Odpowiedź jest bardzo prosta. Najlepszym strojem do uprawiania sportu (bez znaczenia czy na siłowni, czy na świeżym powietrzu) będzie strój wygodny! Przewiewny dres, który nie będzie krępował naszych ruchów sprawdzi się doskonale zarówno podczas biegania po lesie jak i podczas ćwiczeń na siłowni. Panie bardzo często decydują się na leginsy i przewiewną bluzeczkę.

Tak jak przy ubiorze możemy pozwolić sobie na pełną dowolność, kierując się tylko aspektami wygody i higieny, tak nieco trudniejszą decyzją jest wybór odpowiednich butów. Ten element garderoby powinien być dobrze przemyślany i dokładnie dopasowany do naszej stopy i sylwetki, gdyż źle dopasowane buty mogą okazać się przyczyną poważnych kontuzji. Nasza stopa za pośrednictwem podeszwy styka się z podłożem i z tego właśnie względu buty mogą odegrać kluczową rolę w uchronieniu nas przed niechcianymi kontuzjami.

Zawodowi biegacze wiedzą jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia do typu pronacji (obrotu stopy do wewnątrz w stosunku do kierunku biegu) podczas zetknięcia stopy z podłożem, by uniknąć dolegliwości i osiągać jak najlepsze wyniki.

Jakie więc buty sprawdzą się idealnie do uprawiania sportu zarówno na siłowni jak i na świeżym powietrzu?

Wybraliśmy 4 rodzaje butów, które wydawały nam się najbardziej wszechstronne a zarazem utrzymujące się w sportowym duchu. Buty testowaliśmy podczas biegania w parku, w lesie i ćwicząc na siłowni.

Niestety pierwsze buty – New Balance Trailbuster musieliśmy wyeliminować z testów. Buty dwukrotnie obtarły moją piętę, przez co kontynuowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej przez kilka kolejnych dni stało się niemożliwe.

 x23

ADIDAS

Tej niemieckiej marki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Firma ściśle związana ze sportem od początku istnienia. Zarówno w moim jak i w Mai przypadku buty, które testowaliśmy sprawdzały się całkiem nieźle we wszystkich testowanych warunkach, jednak porównując je do pozostałych pozostawiły wiele niejasności. Jedną z nich była słaba stabilizacja stopy. Miałem wrażenie, że pomimo mocnego zawiązania sznurowadeł stopa w bucie wciąż pozostaje niestabilna, co wprowadzało pewien dyskomfort podczas treningu. Dodatkowo buty zdecydowanie cięższe od konkurencji i niestety męskie ZX 700 i damskie  ZX FLUXw porównaniu do pozostałych okazały się najgorzej wentylowane. Podczas ciepłych dni już po krótkiej rozgrzewce stopa zaczynała się w nich pocić.

Nie ukrywam, że od marki posiadającej tak duży wpływ na rynek odzieży sportowej oczekiwałem czegoś więcej.

 x19

x20

x23

x22

SAUCONY

Amerykańska marka, która nie jest jeszcze powszechna na polskim rynku, ale jestem pewny, że niebawem to się zmieni. Historia Saucony sięga aż 1889 roku i od samego początku zajmuje się produkcją butów sportowych. Jest prawdopodobnie najstarszą marką produkującą buty do biegania.

W naszym teście postanowiliśmy sprawdzić najnowszy model męskich Saucony Switchback ISO z nowatorską techniką wiązania BOA ISOFIT oraz damskie Saucony Xodus ISO 3, które wg producenta mają zapewnić użytkownikowi doskonałą stabilizację kostki podczas biegu w trudnym terenie. Ze względu na dużą różnicę między damskimi, a męskimi postanowiłem rozdzielić je na dwie kategorie.

 x18

Męskie

To co od razu przykuwa uwagę w męskich Switchback’ach to innowacyjny system wiązania. Muszę w tym momencie przyznać, że często podchodzę sceptycznie do tego typu innowacji traktując je jako „nieprzydatne udziwnienia”. Zamiast sznurówek producent zastosował tu system żyłek dociąganych przy pomocy pokrętła. Po pierwszym założeniu Sauconów zrozumiałem, że to niezwykle praktyczne rozwiązanie! Wystarczą trzy ruchy pokrętłem i dosłownie czujemy, jak but otula naszą stopę z każdej strony troskliwie się nią opiekując. Zdejmowanie buta jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy pociągnąć za pokrętło a wiązanie natychmiast się luzuje. Niestety pokrętło delikatnie odstaje po zewnętrznej stronie buta co było powodem tego, że poruszając się między ciężarami i przyrządami do ćwiczeń na siłowni musiałem uważać, by o nic nie zahaczyć troszcząc się o plastikowy element buta.

x15

x16

x14

Damskie

Ilu niecenzuralnych słów Maja użyła zakładając pierwszy raz swoje Xodusy wiem tylko ja! Niestety solidne usztywnienie kostki okupione zostało w tym przypadku bardzo niewygodnym sposobem zakładania butów. Nogę trzeba wcisnąć w buta i nic tu nie pomoże rozluźnienie sznurowadeł, ponieważ tylna część buta połączona jest z językiem. Buty bardzo fajnie stabilizują kostkę i świetnie nadają się do biegania w trudnych warunkach po nierównej nawierzchni. Można je zabrać także na siłownię choć należy pamiętać, że Xodusy najlepiej czują się w terenie.

x12

x11

x17

x8

ON RUNNING

Brand, który na dobre zrywa z tradycją i stawia na nowoczesne rozwiązania. W 2010 roku w Szwajcarii opracowano system CloudTec. On running namawia, aby porzucić wszelkie reguły i postawić na innowację.

System, o którym mowa polega na ciekawym sposobie zaprojektowania podeszwy, która ma za wszelką cenę w jak najlepszy sposób amortyzować każdy krok. Podeszwa podzielona jest na piankowe segmenty w kształcie chmurek, które są puste w środku. Kupując ON RUNNING w zestawie zamiast klasycznych sznurówek otrzymacie przeplecioną gumową sznurówkę, która pozwala w prosty sposób założyć but na nogę bez konieczności wiązania. Materiał, z którego zostały wykonane zapewnia świetną wentylację, którą docenimy już po chwili treningu.

 x29

Zarówno wybrane przeze mnie ON RUNNING CLOUD MAN jak i Mai ON RUNNING CLOUD WOMAN doskonale spisały się na płaskiej nawierzchni. Już w pierwszym momencie zachwyciły nas swoją niską wagą. Nieco gorzej radzą sobie na leśnych nierównościach, ale umówmy się – to nie są buty terenowe. Są za to bardzo dobrze dopasowane do stopy i zapewniają odpowiednią stabilizację na płaskim terenie.  ON RUNNING wyróżniają się rewelacyjną amortyzacją, dzięki czemu chronią stawy przed kontuzjami. Z tego względu z czystym sumieniem można  je polecić wszystkim biegającym po twardych nawierzchniach takich jak chodnik oraz osobom z lekką nadwagą. ON RUNNING mają też jeszcze jedną zaletę. Zyskują na tle konkurencji swoim designem. Te buty są nie tylko niesamowicie wygodne,  ale również stylowe. Doskonale wpasują się w codzienny sportowy outfit zwracając na siebie uwagę.

 x30

x31

x26

x32

x27

x5

Mamy nadzieję, że przygotowany test okaże się przydatną wskazówką podczas przygotowań do wiosennej aktywności.

Pamiętajcie, że przygotowany przez nas test jest subiektywny i dotyczy naszych doświadczeń związanych z wyżej wymienionymi butami. Być może w waszym przypadku sprawdzą się inne buty, których my nie uwzględniliśmy w  teście.

Tak czy inaczej przy wyborze butów warto zwrócić uwagę na to, gdzie będziemy ćwiczyć i jakiego rodzaju aktywność zamierzamy wykonywać.

  • Buty o szerokiej podeszwie z mocnymi wyżłobieniami w podeszwie dobrze sprawdzą się w terenie. Buty z piankową i płaską podeszwą będą doskonałe na siłownię i bieżnię.

  • Przed zakupem koniecznie upewnij się, czy buty są dobrze dopasowane do stopy. Decydując się na buty sportowe powinniśmy kupić buty zachowując centymetr luzu.

  • Jeżeli cierpimy na nadwagę wybierzmy buty o dobrej amortyzacji.

W myśl zasady w zdrowym ciele, zdrowy duch!

 B.

x4

x2

 

x6