Stylizacja

To właśnie dzisiaj 10 października przypada nam Dzień Gier Planszowych – to święto wszystkich miłośników planszówek.

Chyba zawsze lubiłam gry, czy to planszowe, czy karciane – w karty jako mała dziewczynka grałam z rodzicami (głownie graliśmy w 3 – 5 – 8). Jeśli chodzi o gry planszowe to pamiętam klasycznego „Chińczyka”, „Monopol” oraz „Rummikub” – ten ostatni może nie taki planszowy, ale to gra godna uwagi.

Dla wszystkich fanów tego typu gier jest to idealna okazja, aby spędzić wspólnie chwile z bliskimi i zaprosić ich do wspólnej zabawy, a tak się składa, że w tym roku święto to przypada w niedzielę – czy to jest znak? Ogólnie uważam, że to dobry moment, by regularnie spędzać wolne, dłuższe, jesienne wieczory właśnie grając w gry.

Planszówki są bardzo rozwojowym i poznawczym zajęciem. Uczymy się odpowiednio myśleć, kombinować oraz to co sprzyja grze, myślimy jak wygrać. Raz wygrywamy, raz przegrywamy – najważniejsze jednak jest wspólne spędzanie czasu. Niektóre gry są na tyle wciągające, że trudno się od nich oderwać 🙂

Scrabble to klasyka sama w sobie – wiele osób podczas mojego pytania na instagramie sugerowało właśnie tę grę. Dodam od siebie, że to świetna okazja by potrenować nie tylko polskie wyrazy, ale można zasugerować grę w angielskie słowa w ramach nauki z Waszymi dziećmi, czy młodzieżą z Waszej rodziny 🙂

Fenomenem gier planszowych jest ich uniwersalność. Wybór jest tak wielki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Pozwalają nam one się zrelaksować, odpocząć, a i zintegrować z naszymi bliskimi. Ich różnorodność pozwoli nam dopasować grę do towarzystwa – w co innego zagramy z własnymi dziećmi, a jeszcze w coś zupełnie innego z naszymi znajomymi.

Zapytałam Was na instagramie o gry planszowe, w które Wy lubicie grać i w związku z tym przygotowałam dla Was kilka propozycji. Mam nadzieję, że nawet jeśli okaże się, że większość gier znacie, to trafi się chociaż jedna taka, do której zechcecie usiąść, by w miły i rodziny sposób spędzić wspólnie czas. A może zdarzy się tak, że przypomnicie sobie o grze, w którą już dawno nie graliście, a była Waszą ulubioną grą.

Jesteście pierwszymi osadnikami, którzy przybyli na wyspę Catan. Szybko wznosicie pierwsze osady i budujecie pierwsze drogi. Okoliczne tereny zapewniają wam surowce niezbędne do rozwoju. Handel kwitnie, a osady rozrastają się do miast. Jednak po pewnym czasie na wyspie zaczyna brakować miejsca – wtedy rozpoczyna się walka o ziemię, surowce i władzę. Pora wprowadzić w życie wasz błyskotliwy plan, licząc przy tym na odrobinę szczęścia!

Dixit – bardzo dużo poleceń z Waszej strony! To narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje Bajarzem – wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, całe zdanie, cytat lub fragment piosenki czy filmu. Kolejne osoby wybierają spośród swoich kart po jednej pasującej do słów Bajarza, a następnie wszystkie obrazki są tasowane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym pierwszym.

Kolejne Wasze sprawdzone propozycje. Ja znam z tego zestawu tylko Taboo i świetne jest to, że można ją dostać w wersji dla dzieci i dorosłych – się to ten typ gry, w który można grać dosłownie ze wszystkimi.

Splendor – to gra w zbieranie żetonów i kart, które tworzą zasoby gracza, umożliwiające mu dalszy rozwój. Gracze wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy – wszystko to w celu zdobycia jak największego prestiżu. Gdy będziesz już dostatecznie bogaty, być może zaszczyci Cię swą wizytą przedstawiciel szlachty, co jeszcze podniesie Twój prestiż w oczach konkurencji. 

Tutaj mam jeszcze kolejne propozycje od Was 🙂

To gra, która była polecana przez spora ilość osób, widzę, ze cieszy się dość sporą popularnością. Jest już dostępnych wiele jej wersji, również z podziałem na grupy wiekowe. To gra, która najbardziej mnie zaintrygowała i mam ochotę ją poznać 🙂

Mam nadzieję, że znaleźli się tu zarówno Wasi faworyci, jak i zupełne nowości, do których niebawem zasiądziecie w Waszym ulubionym gronie. Można ustanowić dosłownie każdy dzień Dniem Gier Planszowych, nie tylko dziś.