Listopad

Wiecie, że nazwa miesiąca pochodzi od faktu, iż to w listopadzie wszystkie liście spadają z drzew? Przypadek? Nie sądzę! Przygotowaliśmy dla Was kilka unikalnych dni, aby uprzyjemnić sobie ten jesienny czas – może to być pomysł dla wielu z Was, aby wyzbyć się rutyny i wprowadzić do swojego życia trochę barw. Często nawet mały impuls może spowodować, że dzień będzie po prostu lepszy 🙂

3.11 święto myśliwych – hubertus

Hubertus (inaczej Hubertowi) to szczególnie ważny dzień dla myśliwych, leśników i jeźdźców. Nazwa tego święta pochodzi od świętego Huberta, który jest patronem myśliwych. Z okazji tego święta odbywają się huczne obchody. Zaczyna się od modlitwy przy kapliczkach, następnie myśliwi jadą na polowania. Poza tym 3 listopada odbywa się również wyścig jeździecki, czyli tak zwana „gonitwa za lisem” – lisią kitą, przyczepioną do ramienia jednego z jeźdźców. Wygrywa jeździec, który jako pierwszemu uda się zdobyć kitę.

10.11 dzień jeża

Święto to jest raczej mało znane i pewnie pojawia się w waszych głowach, dlaczego mamy świętować dzień tego kolczastego zwierzaka. Wszystko wynika, z tego iż jeżeli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą.
Te zwierzaki są w naszym kraju pod ścisłą ochroną, gdyż czyha na nie wiele niebezpieczeństw, takich jak np. śmierć pod kołami samochodu. Jeże są drapieżnikami, żywią się ślimakami, dżdżownicami i innymi owadami, co sprzyja ogrodnikom, którzy nie będą musieli obawiać się o swoje uprawy. Jestem ciekawa, czy Wy nadal myśleliście, że jeże faktycznie jedzą jabłka? 🙂

16.11 dzień tolerancji

Święto to powstało w 1995 r. przez zgromadzenie ONZ z inicjatywy UNESCO. Obchody tego święta mają na celu:
– znalezienie przyczyn nietolerancji
– zmobilizowanie opinii publicznej na rzecz tolerancji

Cytując słowa Wojciecha Świdziniewskiego „Tolerancja nie znaczy, że mam kogoś lubić za to, że jest inny. Tolerancja jest wtedy, kiedy nie rzucasz się nożem na kogoś kto ci nie odpowiada.” możemy interpretować tolerancję jako poszanowanie poglądów/ wierzeń/ upodobań innych, różniących się od naszych oraz niewprawianie obiektu odmienności (od naszej) w negatywny sposób.

25.11 dzień pluszowego misia

Każdy z nas go kiedyś miał, a może i ma nadal. Mały czy duży, kolorowy czy bury, z kokardką czy bez… – każdy z nich jest wyjątkowy. Misie to najpopularniejsze zabawki w Europie już od XIX wieku. Pluszowi miś jest symbolem beztroskiego dzieciństwa. Zapewne nie raz bawiliśmy się nim, był najlepszym kompanem do zabawy, podróży czy snu.

Obecnie misie znajdziemy w każdym sklepie. Wykorzystywane są też w wielu produkcjach filmowych, takich jak „Kubuś Puchatek”, „Gumisie” czy „Paddington”. Zdecydowanie myśl o misiach skłania nas do wspomnień związanych z dzieciństwem. A Wy macie jeszcze przy sobie swojego ukochanego Misia z czasów dzieciństwa? Ja mam – i śpi z nim dzisiaj moja Pola, a misiek – już nie taki barwny i piękny jak dzisiejsze, które widzimy na wystawach – Mimek, towarzyszy mi od 32 lat!

28.11 dzień pocałunku

Tego dnia przypada bardzo ciekawe i przyjemne święto. Nie jest skomplikowane – polega na pocałowaniu wszystkich bliskich nam osób, wyrażając w ten sposób wdzięczność i podziękowanie. To chyba będzie moje ulubione święto i jak się okazuje, obchodzę je codziennie! 🙂

page1image42422976