sza11

Tekst zredagował Bartek

Od pewnego czasu zauważamy prężnie rozwijającą się gałąź cateringów dietetycznych. To niewątpliwie odpowiedź firm cateringowych na styl życia współczesnych ludzi. Żyjemy coraz szybciej, pracujemy coraz więcej i ruszamy się znacznie mniej niż dekadę temu. Brak czasu na jedzenie dotyka większość z nas. Kebaby, fastfoody i bary szybkiej obsługi, które wyrastają jak grzyby po deszczu kuszą szybkim jedzeniem w niskiej cenie. Niestety najczęściej też za niską ceną kryje się niska jakość jedzenia.

sza16

sza17

Problem otyłości dotyka coraz większa liczbę nie tylko dorosłych ale dzieci. Jako nauczyciele niestety widzimy to na co dzień.

Sami długo szukaliśmy kompromisu pomiędzy zaoszczędzonym czasem a zdrowym odżywianiem. Niestety pracując, na co dzień nie mamy możliwości przygotowywać pełnego pakietu posiłków każdego dnia. Przez jakiś czas korzystaliśmy ze stołówki szkolnej i było to niezłe rozwiązanie. Jedzenie w szkole, której pracujemy jest naprawdę smaczne! Niestety jako nauczycieli na przerwach obowiązują nas dyżury w określonych częściach szkoły. Rzadko wypadają one na stołówce, więc ze względu na brak możliwości zjedzenia w trakcie przerwy musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu. W dużych korporacjach funkcjonują również zakładowe stołówki, w których pracownicy mogą zjeść ciepły obiad. Niestety jakość serwowanego tam jedzenia często pozostawia wiele do życzenia.

sza9

sza7

sza1

Po długich poszukiwaniach złotego środka zdecydowaliśmy się na catering dietetyczny.

Pomyśleliśmy, że to dla nas idealne rozwiązanie. Przyznam szczerze, że nawet nie spodziewaliśmy się, że pozwoli nam to zaoszczędzić tyle czasu! Kocham gotować! W kuchni czuję się jak ryba w wodzie, ale odkąd mogę to robić wtedy, kiedy mam na to czas, a nie wtedy, kiedy muszę sprawia mi to jeszcze więcej przyjemności!

 Od poniedziałku do piątku, gdy grafik jest napięty o nasze jedzenie na cały dzień martwi się ZDROWA SZAMA klik. Posiłki na kolejny dzień przywożone są każdego wieczora. Idąc do pracy wyjmujemy je z lodówki i zabieramy ze sobą.

sza5

sza4

SMAK

Smak to kwestia gustu, a o gustach się podobno nie dyskutuje. Coś w tym jest. Powiedzmy sobie szczerze. Nic nie zastąpi obiadu u mamy ale  dania serwowane przez catering, z którego korzystamy naprawdę nam smakują. Wiadomo, że jedne potrawy bardziej inne mniej ale ale wszystkie smakują po prostu jak domowe. Dania są rozmaite i chyba każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Znajomi, którym już jakiś czas temu poleciliśmy Zdrową Szamę Kwidzyn, do dziś z niej korzystają a to chyba zawsze jest dobry wyznacznik.

sza8

ZDROWIE

Temat zdrowego odżywiania od dawna mnie fascynował. Jako absolwent wydziału bioinżynierii wiem jak mocno w dzisiejszych czasach przetworzone są produkty, które jemy i jaki wpływ mają na nasz organizm. Niestety w takich czasach żyjemy i przed tym już nie uciekniemy. To co możemy zrobić, to ograniczyć do minimum spożywanie mocno przetworzonych produktów i przywiązywać większą uwagę do tego, co jemy oraz ile jemy. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli możliwość samodzielnie przygotować wszystkie posiłki. Najlepiej gdybyśmy korzystali z produktów, które sami wyhodowaliśmy. Jednak mało kto ma czas na bycie ogrodnikiem, kucharzem i spełniającym się zawodowo człowiekiem. Jedzenie „pudełkowe” w naszym przypadku znowu okazało się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż korzystanie z barów mlecznych i przypadkowych fastfoodów ponieważ przywiązujemy dużą wagę do tego co jemy.

sza3

sza2

DIETA

No i wreszcie rozdział, który najbardziej zaciekawi wszystkich, chcących schudnąć lub przytyć. Ilu ludzi-tyle diet. Istnieją diety zarówno redukcyjne, jak i na przybranie masy (mięśniowej).  Na temat diety niebawem napiszę oddzielny post, więc teraz nie będę się nad jej aspektami rozwodził. Najlepszy sposób, który zawsze jest skuteczny to liczenie zjadanych kalorii. Zawodnicy sportów sylwetkowych potrafią tak dokładnie manipulować ilością kalorii, by przewidzieć kompozycję swojego ciała na dzień występu. Wystarczy wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i nie przekraczać ilości kcal. Wszystko wydaje się bardzo proste. Niestety skrupulatnie licznie kcal podczas każdego posiłku jest dość uciążliwe i czasochłonne. Zamawiając catering dietetyczny określamy swój cel a całą resztą zajmuje się dietetyk, który wylicza nam zapotrzebowanie i układa spersonalizowane menu. Dzięki temu mamy pod całkowitą kontrolą to co jemy. Bardzo często nasza psychika działa w taki sposób, że jeśli mamy z góry wydzielone posiłki przez kogoś to łatwiej nam się ograniczyć wyłącznie do nich i nie podjadać, bo są jasno wyznaczone granice. Jeżeli sami sobie te granice wyznaczamy to łatwiej nam je przesuwać.

 Nasze menu w Zdrowej Szamie Kwidzyn składa się z 5 posiłków, które są dokładnie skomponowane pod względem makroskładników takich jak białko, tłuszcze i węglowodany.

sza18

sza19

CENA

Najczęściej zadawanym pytaniem, które słyszymy jest ile to kosztuje? Ceny cateringów dietetycznych są różne i zależą od wielu czynników

-wielkości miasta

-zapotrzebowania kalorycznego

-rodzaju diety

Najtańsza opcja standardowej diety na cały dzień w Zdrowej Szamie Kwidzyn wynosi 46 zł (5 posiłków / 1000kcal). Najdroższa 67 zł (5 posiłków / 3500kcal). W cenę wliczona jest konsultacja dietetyczna oraz dowóz posiłków.

sza14

sza12

PODSUMOWANIE

Catering dietetyczny pozwala oszczędzić mnóstwo czasu. To dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy żyją szybko, jednak chcą jeść zdrowo. To również znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy chcą zmienić wygląd swojej sylwetki. Do niczego nie namawiam, ale jeżeli doczytałeś do tego momentu to prawdopodobnie rozważasz skorzystanie z cateringu dietetycznego. Nie napiszę tu czy warto, czy nie. To zależy od indywidualnych potrzeb. Warto jednak spróbować i samemu się przekonać. Najczęściej jest możliwość wykupienia jednodniowego lub tygodniowego pakietu.

Jeżeli jesteś z okolic Kwidzyna, Sztumu czy Grudziądza i chcesz spróbować cateringu dietetycznego to skorzystaj z kodu rabatowego „PANBARTOSZ” lub „PUKKA15”, który obniży wartość Twojego zamówienia o 15%

(dotyczy zestawu składającego się z 5 posiłków. Nie dotyczy pakietu Office )

 sza13