Social media odgrywają ważną rolę w życiu użytkowników smartphonów. Możliwość dopasowania wyświetlanych treści do własnych potrzeb i zainteresowań, łatwość wyszukiwania inspiracji w wielu dziedzinach życia, oraz mobilność aplikacji takich jak Facebook, Instagram, Snapchat czy TikTok sprawia, że w obecnych czasach internet skupia znacznie większą grupę odbiorców niż telewizja. Grzegorz Borowiecki w artykule „Dlaczego marketing porzuca telewizję na rzecz mediów społecznościowych?” podaje, że programy telewizyjne, które mogą poszczycić się najwyższą oglądalnością w Polsce skupiają przed telewizorami ok. 5-6mln odbiorców. Tymczasem blogerka modowa prowadząca konto na instagramie może pochwalić się tygodniowymi wyświetleniami publikowanych treści na podobnym poziomie. Użytkownicy SM traktują influencera jak swojego przyjaciela, darzą go zaufaniem i niejednokrotnie traktują jako wzór do naśladowania. Badania ujawniają, że młodzi ludzie chętniej zwierzają się ze swoich problemów idolom na SM niż własnej rodzinie.

W tym poście skupię się na instagramie, bo to narzędzie jest mi najbardziej znane. Pokażę jak zwiększyć zasięgi postów, oraz kilka trików, które stosują nieuczciwi influencerzy do podniesienia swoich statystyk. Ale przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na to jakie treści publikujemy i dla kogo.

Social media dają możliwość obserwowania swojego idola. Pozwalają zaglądać do twórcy w różnych momentach jego życia, ale przede wszystkim umożliwiają realny kontakt z nim. W odróżnieniu od tv twórca sam decyduje, jaką treść publikuje, a odbiorca czuje kontakt z twórcą, gdyż odbiera jego emocje. W przypadku programów telewizyjnych emitowane treści są wielokrotnie filtrowane, montowane i modyfikowane zanim zostaną wyświetlone. Poza tym sam „Idol” nie ma wpływu na to co dzieje się w programie. Często musi trzymać się ściśle określonego scenariusza. Musi kamuflować emocje, które mu towarzyszą w danym momencie, bo nie powinny one mieć wpływu na treść, którą przekazuje. 

Kogo warto obserwować na Instagramie?

Obserwować możesz każdego, kto ma publiczne konto, lub zezwoli na obserwowanie, kiedy konto jest prywatne. Czemu służy prywatne konto?

Weryfikacji odbiorców. Ja mam prywatne konto i przed zgodą na obserwowanie odwiedzam profil, z którego otrzymałem prośbę i sprawdzam autentyczność profilu. Zależy mi na wartościowych odbiorcach, którzy są realnymi ludźmi, a nie komputerowymi botami, albo masfollwersami. Dlaczego, kiedy wszyscy biją się o ilość followersów mi zależy wyłącznie na ich jakości? To wyjaśniam w dalszej części.

TO TYPOWY MASSFOLLOWER , od razu rzuca się w oczy liczba obserwowanych – przekraczająca 7000!

Jeżeli jesteśmy fanami szybkich samochodów i chcemy być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata motoryzacji będziemy śledzili konta, takie jak @topgear, a miłośnicy gotowania mogą podglądać @magdagessler_official. 

Oglądamy twórców, którzy nas interesują, intrygują, motywują do działania. Wolno nam nie tylko czerpać z nich inspiracje, ale możemy bezpośrednio zadać im pytanie, lub pozostawić komentarz. My podczas remontu obejrzeliśmy setki kont wnętrzarskich, na których znaleźliśmy masę inspiracji do stworzenia naszego wnętrza.

Jak zwiększyć zasięgi swoich postów i czego lepiej nie robić?

Zasięgi są niezwykle ważne. Publikując treść chcemy, żeby dotarła ona do jak największej ilości osób. Narzędzia takie jak hashtagi czy oznaczenia pozwalają zwiększyć zasięgi naszego postu. Jednak warto wiedzieć, że istnieją hashtagi zablokowane, które mogą zadziałać w odwrotną stronę i skutecznie ograniczyć dostępność naszego posta. W jaki sposób sprawdzić łatwo, które z hashtagów mogą zablokować Wasze konto i lepiej ich omijać możecie zobaczyć na stories na moim profilu @pann_bartosz.

Algorytm instagrama wnikliwie śledzi to co robimy spędzając czas w aplikacji. 

Możemy zostać ukarani przez algorytm za niestandardowe działania:

-używanie zablokowanych hashtagów

– zostaniemy uznani za „mass followers” jeśli śledzimy więcej niż 1500 kont.

algorytm może nas ukarać chwilowym banem, lub ograniczeniem wyświetleń publikowanych postów za „zbyt szybkie” lajkowanie. To znaczy, że jeżeli przyglądamy się zdjęciu krócej niż 2 sekundy, zostawimy like, a następnie przeskrolujemy dalej instagram również może uznać nas za bota. Algorytm śledzi ilość czasu wyświetlanych postów i na tej podstawie podsuwa nam sugerowane treści. Czyli jeśli np. zdjęcia burgerów wyświetlamy dłużej (zanim przeskrolujemy), niż zdjęcia kotów, to instagram będzie nam podsuwał więcej zdjęć z kategorii „food” niż „cats„

Używanie niedopasowanych hashtagów. Jeżeli 50 letni Mołdawianin wrzuci swoje selfie z opisem #beauty#girl algorytm zorientuje się, że prawdopodobnie nie jest on ładną dziewczynką i ograniczy transparentność fałszywego posta . Publikując zdjęcie z plaży uważajmy na hashtagi takie jak np. #forest 🙂

Publikowanie treści wulgarnych, namawiających do przemocy i niewłaściwego zachowania również zaskutkuje banem.

Jakie treści publikować?

Wartościowe, prawdziwe, autentyczne! Tworząc konto twórca powinien skupić się na tym, by inspirować swoich odbiorców do działania. Treści, które publikuje powinny motywować jego odbiorców i dostarczać im energii do osiągania nowych celów. Energia twórcy jest nieocenioną wartością dla odbiorców. Pamiętaj, że wrzucając instastories jak ćwiczysz na siłowni możesz zmotywować, kogoś po drugiej stronie ekranu, żeby wziął się za siebie. Publikując spontaniczny filmik, jak potknąłeś się o krawężnik może właśnie sprawiłeś, że ktoś, kto miał zły dzień uśmiechnął się i jego dzień stał się lespszy. Pokazując ciekawe miejsca, w których jesteś motywujesz innych do odwiedzenia tych miejsc. 

Po opublikowaniu na instagramie mojego patentu na czyste buty w 2 minuty, tygodniami dostawałem od swoich odbiorców masę podziękowań i wiadomości. 

Im bardziej wartościowe informacje publikujesz, tym algorytm instagrama wyżej pozycjonuje Twoje publikacje!

Jeżeli zrobiłeś zdjęcie drzewa, podkręciłeś nasycenie kolorów i dopasowałeś światło opublikuj je! Pokaż efekt swojej pracy. Dostałem kiedyś screena z czyjegoś telefonu, że zdjęcie z mojego instagrama zostało tapetą w telefonie mojego odbiorcy! Extra!

Co otrzymasz w zamian jako twórca?

Jak słusznie zauważył @arcadiusmauritzofficial „w dzisiejszych czasach walutą jest uwaga”. Skupienie uwagi dużej grupy ludzi świadczy o wysokiej wartości Twojego profilu i publikacji. W zamian otrzymasz kontakt z ludźmi, którzy stwierdzili, że jesteś na tyle ciekawą osobą, że warto poświęcić Ci cenny czas swojego życia. To bardzo dużo! Wielokrotnie korzystaliśmy razem z Mają z tego przywileju w wielu kwestiach. Kierujemy do odbiorców pytania z wielu dziedzin i jeszcze nigdy nas nie zwiedli. To pytania o dobrego specjalistę w danej dziedzinie, czy prośba o polecenie sprawdzonego lokalu. Często otrzymujemy od  Was spontaniczne propozycje obejrzenia ciekawego filmu. Zdarzało się, że po obejrzeniu naszego instastories z zagranicznego tripa, proponowaliście nam nocleg we własnym domu! Instagram stał się źródłem wielu możliwości, ale pamiętajmy, że treści, które tam znajdujemy mają na nas zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ a jako twórcy bierzemy pełną odpowiedzialność za to co publikujemy. Przykładajmy dużą uwagę do tego kogo śledzimy w SM, oraz do kogo trafiają nasze treści. 

W kolejnych artykułach zwrócę uwagę, dlaczego wielu nieuczciwych influencerów kupuje followersów i jak takie działania przekładają się na transparentność ich konta. 

Odpowiemy, dlaczego Maja zablokowała niektóre konta na @pukkalifestyle i jak sprawdzić, kto z obserwowanych przez nas osób zapłacił za to, by zwiększyć ilość followersów.